Diatermia krótkofalowa - DKF

Cena PLN:
25 zł
Cena EURO:
6 €
Czas trwania:
15 minut

pobierz cennik zabiegów PDF

Diatermia krótkofalowa - przegrzanie tkanek pod wpływem pola elektrycznego lub pola magnetycznego o wysokiej częstotliwości w celu uzyskania rozluźnienia mięśni. Diatermia nie uszkadza tkanek.

Wyróżnia się w niej dwie metody:

  • kondensatorową
  • indukcyjną

Diatermia kondensatorowa wykorzystuje do nagrzania tkanek pole elektryczne. Nagrzewa ona głównie tkanki płytko położone takie jak tkanka tłuszczowa.
Diatermia indukcyjna
wykorzystuje do nagrzania tkanek pole magnetyczne, wokół którego zgodnie z prawami Maxwella powstaje wirowe pole elektryczne nagrzewające głównie tkanki głęboko położone takie jak mięśnie.

Przed zabiegiem należy koniecznie całkowicie odsłonić okolicę ciała poddana zabiegowi oraz zdjąć wszystkie opatrunki (np. łuska gipsowa, bandaż itp.), przedmioty metalowe (biżuteria itp.) gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do groźnych w skutkach poparzeń. Przygotowując się do zabiegu, upewnij się, że nie kładziesz się na kozetce, która zawiera elementy metalowe (np. nogi, śruby) i przyjmij wygodną dla siebie pozycję (bo w czasie zabiegu nie wolno jej zmieniać. Jeżeli masz zabieg np. na dwa kolana, to poproś o filc, który zostanie umieszczony między Twoimi kolanami, które w żadnym wypadku nie mogą w trakcie zabiegu stykać się ze sobą (grozi to zagęszczeniem linii sił pola elektromagnetycznego co w konsekwencji grozi poparzeniem). Osoba wykonująca zabieg umieści w niewielkiej odległości od Twojego ciała elektrody (oddzielając je od ciała filcem, lub też zwykłą warstwą powietrza. Poproś fizykoterapeutę o pokazanie w jaki sposób masz alarmować o wszelkiej nietolerancji zabiegu, gdyż osoba obsługująca aparat ma obowiązek oddalić się z zasięgu pola zaraz po włączeniu aparatu.

PRZECIWWSKAZANIA BEZWZGLĘDNE:

  • uszkodzenia mózgu (np. padaczka lub po udarze mózgowym),
  • obecność w tkankach wszelkiego rodzaju implantów metalowych (śruby, płytki itp.),
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • skłonność do krwawień z przewodu pokarmowego i oddechowego (np. przy wrzodach żołądka i dwunastnicy ,miesiączka, ciąża, gruźlica, nowotwory oraz po leczeniu promieniowaniem jonizującym.

Podane przeciwwskazania są absolutnie dyskwalifikujące pacjenta z tego zabiegu a także od przebywania w bezpośrednim sąsiedztwie aparatów wytwarzających pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości.

WSKAZANIA:

  • przewlekłe i podostre stany zapalne
  • choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa
  • nerwobóle
  • wskazania indywidualne ustala lekarz.
Źródło: Sanatoria w Polsce
Copyrights (c) 2010 Sandra Rehabilitacja. Wszelkie prawa zastrzeżone! Podane produkty i ich ceny
zostały przedstawione wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowią oferty w myśl przepisów prawa handlowego

Grafika: vistrad.pl
XNie pokazuj tego powiadomieniaUwaga: Użytkowanie strony WWW oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.